W dzisiejszym świecie – pragnąc żyć zgodnie z Ewangelią Pana Jezusa Chrystusa zawartą w kanonie Nowego Testamentu, a zarazem głosząc tę Prawdę innym, by nawrócili się do Boga oraz napominając różnych Chrześcijan, aby upamiętali się i porzucili niebiblijne praktyki – ludzie stawiają Cię w roli HERETYKA (względnie: fundamentalisty, radykała – oszołoma pozbawionego miłości do bliźniego lub sekciarza i fanatyka) → porównaj: II List ap. Pawła do Koryntian 6,8 / 6,1-10.

wtorek, 28 kwietnia 2020

Kufer heretyka, czyli komentarze archiwalne z Facebooka ... (4)


z cyklu: Myśli i Komentarze AG – 008/ new1/09.04.2020 (z życia wzięte):
„Wykonało się”, czyli czas łaski jeszcze trwa!

► „28.Potem Jezus, widząc, że już wszystko się wykonało, aby się wypełniło Pismo, powiedział: Pragnę. 29.A stało tam naczynie pełne octu. Nasączono więc gąbkę octem, nałożono ją na hizop i podano Mu do ust. 30.A gdy Jezus skosztował octu, powiedział: Wykonało się. I schyliwszy głowę, oddał ducha.” Ew. wg. Jana 19,28-30 (w tłumaczeniu „Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej”)

Nadchodzą jak co roku dla ludzi religijnych tzw. „Święta Wielkanocne”, każdy kto mieni się określeniem: „chrześcijanin” (tak przezwano uczniów Pana Jezusa w okresie Nowego Testamentu), dumnie deklaruje gotowość świętowania i przygotowań na ten czas. No, może w tym roku będzie wyjątkowo smutno (skromnie?), a przede wszystkim bez wielkanocnych misteriów wg. tradycji systemu religijnego Rzymu. Niestety, w tym roku świat zafundował wszystkim globalną pandemię, każdemu bez wyjątku. Gdy zbliża się ten „czas świąt”, znany całej tzw. „Zachodniej Cywilizacji” (kulturze) – mam zawsze takie samo sceptyczne odczucie, jak w przypadku corocznej celebracji „grudniowych świąt Bożego Narodzenia” (oba święta według tradycji duchowego Rzymu). Co wynika z tych celebracji Wielkanocy raz do roku? Obchodzonych zarówno przez Katolików, jak i przez niektórych Protestantów – zwłaszcza o nastawieniu ekumenicznym. Jako eks–Katolik, nawrócony biblijnie – zgodnie z kanonem Nowego Testamentu, również nie wiem jak mam obchodzić i te święta wraz ze światem? Jaki wykrzywiony obraz mam celebrować? Ewangelia nie podaje mi takiego wzorca, jaki widzę w tej kulturze szczycącej się „chrześcijańskimi korzeniami” i zdobyczami przodków (cywilizacji rzymskiej i greckiej). Słowo Boże mówiące o Nowym Zakonie – Zakonie Ducha Świętego, podaje tylko dwa nakazy, które należy powtarzać (upamiętniać i wykonywać):
1) Pamiątkę Wieczerzy Pańskiej (chleb i wino / nie „eucharystia”!), czyli wspominanie tego, czego dokonał dla wybranych Jezus Chrystus – Bóg. To wydarzenie na krzyżu (na Golgocie, za murami Jerozolimy) jest bezprecedensowe → sam Bóg (osobiście) składa ofiarę z Siebie Samego dla tych, których przeznaczył do zbawienia, wedle swej suwerennej woli przed założeniem świata (Łuk.22,1-30); 
2) chrzest wodny nawróconych ludzi (wcześniej o przemienionych sercach przez Ducha Świętego), jako publiczny akt wyznania wiary w Chrystusa i przyznania się do Niego, jako do swego osobistego Pana, Zbawiciela i Boga. Zgodnie z kanonem NT – robią to osoby najczęściej dorosłe, świadome tego czynu lub młodzież w pełni świadoma i przekonana do tego wyznania (gotowa pójść już drogą swego Pana i Króla). Czyli zrozumienie tego, czego dokonał Mesjasz tam na Golgocie i pokochanie Go w swoim nowym życiu; choć On pokochał przeznaczonych do zbawienia wcześniej (Mat.28,18-20; Dz.8,26-40 i 16,31-34).

I to wszystko we krwi Chrystusa, zgodnie z przekazem Nowego Testamentu (Nowego Przymierza). Natomiast, co do tego niepowtarzalnego i wyjątkowego wydarzenia na Golgocie, którego dokonał Syn Człowieczy – Chrystus Bóg, czyli Pascha Baranka Bożego (zwana „Wielkanocą” w kulturze Zachodu), dla dzieci Bożych jest (powinna być) przez cały rok przecież! Przystępując w swych zborach co niedzielę do Pamiątki Chleba i Wina na upamiętnienie dzieła zbawienia naszego Pana (Dz.2,42-47 / I Kor.11,23-25) – mamy Paschę („Wielkanoc”) ciągle, np. co tydzień. Do momentu, aż nasz Pan powróci (Mat.26,29 / I Kor.11,26). Oczywiście są denominacje ewangeliczne, gdzie Pamiątkę Wieczerzy Pańskiej obchodzi się raz w miesiącu (nie będę w to wnikał, to ich ustalenia wewnętrzne). Nie rozumiem jednak tych corocznych prób celebracji nie tylko w wydaniu systemu religijnego Rzymu (to oczywiste), ale także w społecznościach ewangelicznych. Jakie ma to mieć podłożę – zewnętrznego formalizmu religijnego czy próbę naśladowania np. Prawa Mojżeszowego? I te coroczne na wiosnę dociekania, spory, „udowadniania” i analizy ... Począwszy od tego: czy sobota (Sabat / Szabat) czy niedziela jako siódmy dzień („pierwszy dzień po Szabacie”); kalendarz żydowski czy gregoriański; kiedy zaczyna i kończy się Szabat; kiedy w tym roku wypada żydowski miesiąc Nisan („nów wiosenny”); ... etc. Pomijam tu Żydów (judaistów) i Żydów Mesjańskich, to ich sprawa i korzenie; tożsamość starotestamentowa. Jednak większość ewangelicznych jest chrześcijanami wywodzącymi się z pogan, czyli nierodowitymi Izraelczykami. Więc obowiązuje nas Zakon Chrystusa w Duchu Świętym (jak i Żydów mesjanistycznych), a to z kolei jak widzę na kartach NT jest sferą mocno duchową, a nie kwestią zewnętrznej celebracji i formalizmu religijnego. Nie obowiązują nas szczegółowe nakazy Prawa jakie dostał Izraela od Boga za pośrednictwem Mojżesza (nie mam na myśli tutaj rzecz jasna Dekalogu). Jeśli ewangeliczni chrześcijanie oponują, to mam dwa pytanie:
- Czy obchodzicie np. tu w Polsce, w Europie – Święto Paschy w miesiącu Nisan tak jak Żydzi?
- Jak długo świętujecie Paschę i jak konkretnie ją organizujecie wg. Starego Testamentu?

Więc, jeśli nie stosujecie się do Starego Przymierza jak Żydzi, to co robicie? Wedle polskiego powiedzonka: „Widzi żaba, że konia podkuwają sama nogę podstawia”. Wybaczcie mi Drodzy Bracia i Siostry, nie chcę nikogo obrażać przecież, ale tak ja to postrzegam. W Ewangelii Pana Jezusa (kanon NT) jest wszystko uproszczone, jasne, skrócone – opierające się właśnie na Synu Człowieczym i Jego dziele już wykonanym! „Nie masz Żyda ani Greka ...” (Gal.3,19-29).
► „4.Lecz Bóg, który jest bogaty w miłosierdzie, z powodu swojej wielkiej miłości, którą nas umiłował; 5.I to wtedy, gdy byliśmy umarli w grzechach, ożywiło nas razem z Chrystusem, gdyż łaską jesteście zbawieni; 6.I razem z Nim wskrzesił, i razem z Nim posadził w miejscach niebiańskich w Chrystusie Jezusie; 7.Aby okazać w przyszłych wiekach przemożne bogactwo Swojej łaski przez Swoją dobroć względem nas w Chrystusie Jezusie. 8.Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie jest z was, jest to dar Boga. 9.Nie z uczynków, aby nikt się nie chlubił. 10.Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, które Bóg wcześniej przygotował, abyśmy w nich postępowali. 11.Dlatego pamiętajcie, że wy, niegdyś poganie w ciele, zwani nieobrzezaniem przez tych, których zwano obrzezaniem dokonanym ręką na ciele; 12.Byliście w tamtym czasie bez Chrystusa, obcy względem społeczności Izraela i obcy przymierzom obietnicy, niemający nadziei i bez Boga na świecie. 13.Lecz teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. 14.On bowiem jest naszym pokojem, On, który z obydwu uczynił jedno i zburzył stojący pośrodku mur, który był przegrodą; 15.Znosząc przez Swoje ciało nieprzyjaźń, Prawo Przykazań wyrażone w przepisach, aby z dwóch stworzyć w Samym Sobie jednego nowego człowieka, czyniąc pokój; 16.I aby pojednać z Bogiem obydwu w jednym ciele przez krzyż, zgładziwszy przez niego nieprzyjaźń. 17.A gdy przyszedł, zwiastował pokój wam, którzy byliście daleko, i tym, którzy byli bliscy. 18.Przez Niego bowiem my, obie strony, mamy przystęp w jednym Duchu do Ojca. 19.A więc nie jesteście już więcej obcymi i przybyszami, ale współobywatelami z świętymi i domownikami Boga; 20.Zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie Kamieniem Węgielnym jest sam Jezus Chrystus; 21.Na którym cała budowla razem zespolona rośnie w świętą świątynię w Panu; 22.Na którym i wy razem się budujecie, aby być mieszkaniem Boga przez Ducha.” List do Efezjan 2,4-22 (w tłumaczeniu „Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej”)

A skoro tak, to wspominając to wydarzenie (ciągle w swych sercach i w zborach) – musi coś wynikać z tego krzyża na Golgocie dla nas dziś. Co? Zmiana naszego życia, naszych serc (umysłów), zarówno dla już nawróconych / nowonarodzonych zgodnie z kanonem NT w Duchu Świętym, jak i dla tych, których Duch dotyka i poszukują Prawdy Słowa Bożego, by się nawrócić. Jedni ku ciągłemu uświęcaniu się (oczyszczaniu), drudzy ku zbawieniu duszy i pojednaniu z Bogiem Ojcem w Synu Bogu przez Ducha Świętego Boga. To jest Pascha Baranka Bożego, który jest jednocześnie Lwem z pokolenia Judy. Realny wymiar duchowy Paschy w naszym życiu na co dzień (365 dni w roku / 24 h na dobę) – Drodzy Bracia i Siostry, nie celebracja i zewnętrzne formy raz do roku! Po co? Znam zbór, w którym w tzw. „Wielkanoc” – nie przystępują do Pamiątki Wieczerzy Pańskiej. Czemu? Nie wiem,  nie rozumie tego.  
► „14.Co do mnie, nie daj Boże, abym się miał chlubić z czegoś innego, jak tylko z krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa, przez którego świat jest ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata. 15.W Chrystusie Jezusie bowiem ani obrzezanie nic nie znaczy, ani nieobrzezanie, ale nowe stworzenie. 16.A na tych wszystkich, którzy będą postępować według tej zasady, niech przyjdzie pokój i miłosierdzie, i na Izraela Bożego.” List do Galacjan 6,14-16 (w tłumaczeniu „Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej”)

Dla jasności: Ewangelię Pana Jezusa głosimy (nauczamy) – cały rok; świadczymy o Chrystusie (o Jego ofierze na Golgocie) – cały rok; trwamy w nauce apostolskiej i uświęcamy się w Duchu Bożym – cały rok; studiujemy Słowo Boże i modlimy się – cały rok; oczekujemy powrotu Zbawiciela i pochwycenia ekklesi – cały rok. Mało? Formy zewnętrzne ma świat, nie my – ukryci w Chrystusie, aż do Jego przyjścia, bez względu na dobry czy zły czas ...

Wykonało się!! Alleluja! Chwała Barankowi!! Amen!
Przyjdź Panie Jezu!  

ARCHIWALNE: „z cyklu: Myśli i Komentarze AG - 007/19.04.2019 (z życia wzięte) – ODCINEK SPECJALNY: Wielkanoc i co dalej ? Czyli APEL do Bliźnich ...”

WYCIĄGNIĘTE z ARCHIWUM: „W niewoli tradycji, czyli w oparach wyobrażeń i kulcie pogaństwa” cz.1. (Wielkanoc):




09.04.2020 – FB
https://www.facebook.com/artur.goryn.7/posts/345942546365759